ua en ru

Ціни на калійні добрива потраплять у 2014 р. під диктат Китаю

Ціни на калійні добрива наступного року диктуватиме найбільший споживач агрохімії - Китай, який зможе збити цінову планку до рівня близько 300 дол. за тонну або навіть нижче в торзі з російським виробником "Уралкалієм" за умови нового контракту.

Ціни на калійні добрива наступного року диктуватиме найбільший споживач агрохімії - Китай, який зможе збити цінову планку до рівня близько 300 дол. за тонну або навіть нижче в торзі з російським виробником "Уралкалієм" за умови нового контракту. Про це повідомляє Reuters.

Про намір перекроїти схему ціноутворення на калійному ринку "Уралкалій", що випускає близько 20% світового обсягу хлоркалію, заявив наприкінці липня. Компанія припустила, що падіння вартості калійних добрив може скласти 25%, після чого вони стали поступово дешевшати, незважаючи на відсутність великих угод на ринку.

"Коли виробники говорять про те, що будуть демпінгувати, то, природно, споживачі будуть чекати цінового дна, яке настане, коли на ринок вийде великий покупець", - пояснює аналітик БКС Олег Петропавловський.

"Уралкалій" поки продовжує поставляти свою продукцію китайським споживачам на умовах укладеної опціонної угоди по 400 дол. за тонну і розраховує підписати новий контракт вже наприкінці року, допускаючи зниження ціни максимум на 100 дол. за тонну.

Довгострокові контракти з найбільшими споживачами хлоркалію, Китаєм та Індією, служать ціновим орієнтиром для світового ринку в цілому.

Зазначимо, що Китай традиційно є основним світовим імпортером калійних добрив, до того ж країна вже накопичила на своїх складах за різними даними від 3,5 млн тонн до 7 млн ​​тонн цієї продукції. Ці запаси можуть дозволити Піднебесній вести жорсткий торг за ціни. У середині вересня калій продавався на спотовому ринку Китаю приблизно по 320 дол. за тонну, хоча учасники ринку говорять, що у віддалених регіонах країни його ціна опустилася вже до 280 дол. за тонну, зазначає аналітик "Ренесанс Капітал" Борис Красноженов.

На думку експерта, падіння цін, затіяне "Уралкалієм", зупинити буде непросто: "Ціни не впали так глибоко, як очікували, але явно, що вони йдуть вниз, і підняти їх буде досить складно".

Довгострокові контракти "Уралкалія" з Китаєм зазвичай укладаються з дисконтом у розмірі близько 30 дол. за тонну порівняно із ціною на внутрішньому ринку, пишуть у своєму огляді аналітики UBS, які очікують, що у 2014-2016 рр. середня вартість калійних добрив складе 291-309 дол. за тонну.

Прогноз аналітика Raiffeisenbank Костянтина Юмінова трохи більш оптимістичний. "Швидше за все, контракт буде по 320 дол. В "Уралкалія" зараз не таке фінансове становище, щоб погодитися на знижку більше 80 дол. за тонну", - сказав він.

Але найскладніша ситуація може скластися на ринку, якщо китайські споживачі зачекають з укладенням довгострокового контракту на придбання калію на наступний рік, вважає Красножонов. Тоді компанії почнуть неорганізовано "викидати" звільнені обсяги продукції на ринок, що підштовхне до падіння спотові ціни.

Додамо, що другий світовий споживач калійних добрив, Індія, зазвичай закуповує цей вид агрохімії за вищою ціною, ніж Китай. Останній річний контракт колишній трейдер "Уралкалія" уклав на початку року за ціною 427 дол. за тонну. "Не виключено, що наступного року індійці, чия валюта ослабла практично на 15%, можуть відкласти укладення контракту", - вважає Петропавловський, додаючи, що місцеві покупці можуть наполягати на ціні близько 320-330 дол.

На спотових ринках, на думку експерта, вартість продукції слідом за Китаєм може впасти нижче 300 дол. за тонну. Виняток може скласти лише Бразилія з її зростаючим попитом, де ціна може зупинитися на позначці у 350 дол.

Втім, і на бразильському ринку "Уралкалій" може наткнутися на підводні камені, вважає Юмін. У цій країні нещодавно придбала активи з виробництва мінеральних добрив норвезька Yara, яка є одним з найбільших споживачів хлоркалію для виробництва складних добрив NPK.

"Цілком імовірно, що вона (Yara) буде "продавлювати ринок" і наполягати на знижках, тому із часом премія до ціни калію у Бразилії порівняно з Китаєм буде скорочуватися", - вважає аналітик.

Як повідомляється, потенційне зниження цін на хлоркалій не збільшить попит серед російських селян через його низьку популярність і високу ціну, вважає Російська асоціація постачальників добрив. Але вкрай зацікавлені в падінні вартості хлоркалію російські виробники складних добрив, що закуповують найбільший обсяг цієї продукції на внутрішньому ринку.

Про намір купувати калій за нижчою ціною вже заявив агрохімічний холдинг "Фосагро". У компанії також сподіваються, що гроші, які фермери заощадять на купівлі калію, вони витратять на придбання фосфорних добрив.

"Уралкалий", як і раніше, робить головну ставку не на внутрішній ринок, а на ринки Індії, Китаю, Бразилії та Південно-Східної Азії, розраховуючи, що у 2014 р. світовий ринок зросте до 59-60 млн тонн з 53-54 млн тонн у поточному році. Прогнози "Уралкалія", що очікує зростання попиту, можуть і не збутися. Світова економіка в цілому і сільське господарство зокрема зараз не ростуть колишніми темпами, вважає Петропавловський.

Втім, можливий й інший варіант розвитку подій, за якого покупцям може не поталанити найближчим часом дочекатися глобального падіння цін на калійні добрива, вважають аналітики. Це може статися в разі відновлення зруйнованих у липні відносин "Уралкалія" і "Білоруськалія".

Після очікуваного ринком продажу частки найбільшого акціонера "Уралкалія" Сулеймана Керімова білорусько-російський картель з продажу калію, швидше за все, буде відновлений, і ціни залишаться на поточних рівнях, де і протримаються рік чи півтора, вважає аналітик "ВТБ Капітал" Олена Сахнова.

Петропавловський з БКС дотримується іншої точки зору: попит на калійні добрива зараз стагнує, зростання поставок не спостерігається ніде, крім Бразилії, тому відновлення олігополії навряд чи поліпшить цінову ситуацію. На його думку, об'єднання "Уралкалія" з білоруськими партнерами може бути невигідним російській стороні, оскільки вона втратить не тільки в ціні, яка найближчим часом не підніметься, а й в обсягах поставок, частиною з яких доведеться поступитися "Білоруськалію".

"Якщо завтра "Уралкалій" з "Білоруськалієм" затоваришують, це жодним чином не призведе до підвищення цін, якщо тільки вони не погодяться суттєво скоротити обсяги" , - упевнений Красножонов з "Ренесанс Капітал".

Нагадаємо, чистий прибуток "Уралкалія" в I півріччі 2013 р. скоротився на 53% - до 397 млн дол. Як повідомлялося, Білорусь не буде знижувати ціни на калій, оскільки "будь-яке зниження - це збитки".

UBS